چرا وجود ارت در شبکه الکتریکی ضروری است؟

اتصال تجهیزات و وسایل الکتریکی با صفحه یا الکترود ارت از طریق یک سیم ضخیم با مقاومت کم برای تامین ایمنی، به عنوان ارت یا اتصال به زمین شناخته می­شود.

هدف از سیستم ارت در شبکه الکتریکی، تامین ایمنی است. هدف اصلی اتصال به زمین فراهم آوردن راهی جایگزین برای عبور جریان­های خطرناک است تا از جریان اتصال کوتاه و مشکل وقوع شوک الکتریکی و آسیب دیدن تجهیزات جلوگیری شود.

بخش­های فلزی تجهیزات به سیستم ارت متصل می­شوند و در صورتی که عایق­ بندی تجهیزات از بین برود، هیچ ولتاژ خطرناکی در بدنه فلزی تجهیزات وجود نخواهد داشت.

اگر سیمی که دارای جریان برق است با قسمت ارت شده دستگاه تماس پیدا کند، فیوز بلافاصله عمل کرده و مدار را باز می کند.

سیستم ارت به طور خاص می­تواند بر اندازه و توزیع جریان اتصال کوتاه اثر بگذارد و اثرات سیستم ارت روی تجهیزات و افرادی خواهد بود که در نزدیکی مدار هستند.

ضرورت وجود ارت در شبکه های الکتریکی

معمولاً با داشتن تجهیزات، سیم­ها و پریزهای مناسب و دستگاه­های الکتریکی که به خوبی نگهداری شده­اند، این سوال پیش می­ آید که چرا باید سیستم ارت داشته باشیم. با این حال واقعا چرا به سیستم ارت نیاز داریم؟

پاسخ خیلی ساده است.

سیستم ارت از وقوع شوک الکتریکی در ساختمان شما جلوگیری کرده و مکان ایمنی را برایتان تضمین می نماید.

در زیر نکاتی آورده شده است که به آسانی باعث می­شوند به نصب سیستم ارت فکر کنید.

 1. ایمنی برای زندگی انسانی، دستگاه­های الکتریکی و ساختمان

 • سیستم ارت با پراندن یک فیوز از وقوع شوک الکتریکی جلوگیری کرده و از افراد در برابر خطر جانی که می­تواند باعث مرگ شود، محافظت می­کند.
 • از تجهیزات و دستگاه­های الکتریکی شما محافظت می­کند.
 • مسیری ایمن برای روشنایی و جریانات اتصال کوتاه فراهم می­کند.
 1. تثبیت ولتاژ

می­دانید که الکتریسیته منابع بسیاری دارد. به طوری که هر مبدل به عنوان یک منبع جداگانه در نظر گرفته می­شود و اگریک نقطه به عنوان نقطه مشترک وجود نداشته باشد (سیستم زمین مرجع)، آنگاه انجام محاسبات بین این منابع مشکل­ تر می­شود.

در سیستم­های توزیع الکتریکی، زمین سطحی رساناست که در همه جا وجود دارد و این موضوع آن را تبدیل به استانداردی جهانی برای سیستم الکتریکی می­کند.

 1. محافظت در مقابل اضافه ولتاژ

سیستم ارت مسیری جایگزین در سیستم الکتریکی فراهم می­کند تا اثر خطرات در سیستم الکتریکی را به هنگام وقوع صاعقه و تماس غیرعمدی با خطوط ولتاژ بالا به حداقل برساند.

اکنون شما ایده­ و دید بهتری از سیستم ارت دارید. زمان آن است که بدانید چگونه سیستم ارت یا اتصال به زمین را در محل کار خود درست کنید.

روش­های ایجاد ارت (اتصال به زمین)

روش مرسوم سیستم ارت، صفحه ارت یا لوله ارت است.

 1. صفحه ارت

در روش استفاده از صفحه ارت می بایست برخی قطعات پایه را داشته باشید که می­توانند از صفحات چدنی یا صفحات مسی یا صفحات آهن سفید باشند. در این حالت لازم است که صفحه مسی را در عمق تقریبا ۲/۵ متری با پیچ­ به صورت عمودی در خاک نصب کنید.

این چاله­ ها معمولا از پایین تا عمق ۱/۲ متری با لایه­ هایی از نمک و زغال چوب پر می­شوند.

 1. لوله ارت

لوله­ های ارت به عنوان لوله­ های الکترود ارت نیز شناخته می­شوند، این لوله­ ها می­توانند در خانه، شرکت و همچنین پست های برق استفاده شوند. لوله­ های ارت در تاسیسات الکتریکی، خطوط انتقال و جاهای دیگر استفاده می­شوند. در سیستم ارت معمولا از لوله های مسی استفاده می­شود.

اندازه لوله به جریانی که باید حمل کند و نوع خاک بستگی دارد. معمولا لوله استفاده شده برای این منظور به قطر ۳۸ میلیمتر است و ۲/۵ متری در عمق خاک قرار خواهد گرفت.

این نوع از سیستم ارت قابل اطمینان، بادوام، به آسانی قابل استفاده و بسیار ایمن است. اتصال لوله ارت از طریق محفظه یا ترمینال زمین است.

اتصال سیم ارت در لوله ای از جنس آهن گالوانیزه صورت گرفته و بالاتر از سطح زمین است و به همین دلیل بررسی خطا در این نوع سیستم آسان­تر است.

برای داشتن سیستم ارت موثر در تابستان، سیستم لوله ارت به شما اجازه می­دهد ۳ تا ۴ سطل آب را از طریق قیف وارد زمین کنید که این کار باعث افزایش بهره وری سیستم ارت می­شود.

به طور کلی این روش بیش از سایر روش­ها و به طور گسترده برای سیستم ارت استفاده می­شود.

 1. میله ارت

این نوع از ارت مشابه لوله ارت است. میله­ ها می­توانند از جنس مس یا آهن سفید باشند. اگر از میله مسی استفاده می­کنید، اطمینان حاصل کنید که قطر میله ۱۲/۵ میلیمتر است و اگر می­خواهید از آهن سفید استفاده کنید، آنگاه قطر میله باید ۲۵ میلیمتر باشد.

طول میله باید تقریباً ۲/۵ متر باشد که در زمین به صورت عمودی قرار خواهد گرفت.

 1. آبیاری سیستم ارت

در این نوع از ارت به لوله­ های آهن سفید نیاز دارید. پیش از استفاده از این لوله­ ها، اطمینان بیابید که مقاومت آن مناسب است. همچنین از کلمپ های مخصوص زمین برای حداقل کردن مقاومت و اتصال مناسب تر استفاده کنید.

اگر ترجیح می­دهید از هادی استاندارد در سیم ارت استفاده کنید، مطمئن شوید که سیم صاف و به شکل موازی است و هر دو انتهای آن تمیز هستند.

 1. سیستم ارت شبکه ای

این نوع از ارت الکترودهایی نواری دارد که مقطع عرضی­شان در صورتی که از جنس مس باشند، کمتر از ۲۵ در ۱/۶ میلیمتر و در صورتی که از جنس آهن سفید باشند، کمتر از ۲۵ در ۴ میلیمتر نیست. این الکترودها در گودال افقی با حداقل عمق نیم متر در خاک قرار می­گیرند.

این سیستم بهترین سیستم ارت برای زمین با خاک سنگی است، زیرا در این مکان­ها نصب صفحه ارت دشوار است.

لازم است که به تمام نکات گفته شده در بالا پیش از نصب سیستم ارت دقت کنید. همچنین رطوبت خاک نیز نکته مهمی است که باید به خاطر داشته باشید.

نتیجه­ گیری

سیستم ارت یا اتصال به زمین می­تواند از اثرات خطرناک الکتریسیته جلوگیری کند. بنابراین امروز با یک متخصص برق مشورت کنید و درخواست کنید سیستم ارت مناسبی را برای­تان درست نماید.

 

نظرات کاربران