چگونگی انتخاب یک لوستر ، عوامل مهم در هنگام انتخاب لوستر چیست؟

اگر دنبال وسیله‌ای برای تزئیین راهروتان، تنظیم فضای سالن ناهارخوری‌تان یا افزودن یک کالای دکوری در خانه‌تان باشید، لوسترها بهترین گزینه برای ایجاد حسی بهتر به حساب می‌آیند. سبک های مدرن، معاصر و موقتی امروز، مجموعه ای از طرح های همواره در حال پیشرفت از تزئینات و لوازم فضاهای داخلی، همچون منزل، را عرضه می کنند. علاوه بر ظاهر و مواد تشکیل دهنده، عوامل گوناگون دیگری مثل اندازه، خروجی نور، نوع منبع نور، ابزار تنظیم شدت نور و غیره وجود دارد که باید به هنگام انتخاب لوستر ایده‌آل خود مورد توجه قرار دهید.

برای اینکه به شما در انتخاب‌تان کمک شود، در اینجا پاسخ برخی از سوالات متداول مربوط به خرید لوستر را آورده ایم.

برای جستجوی لوستر ایده‌آل دنبال چه باید بگردم؟

علاوه بر  سبک، سه عامل اصلی برای انتخاب یک لوستر عبارتند از: اندازه / بزرگی، جهت خروجی نور (از نظر خیره‌گی و درخشندگی) و کنترل کردن تنظیم شدت نور (کم/زیاد بودن).

داشتن لوستری بیش از حد بزرگ و یا بیش از حد کوچک می تواند به یک منظره نامتوازن و بد در فضای‌ منزلتان منتج شود. لوستری حدود ۸۰ سانتیمتری که میان اتاقی با ارتفاع حدود ۵/۲ متری نصب شده، به شدت حس پایین بودن را در آن فضا تقویت نموده و عجیب بنظر خواهد رسید. اگر لوستری کوچک خریداری کنید، ممکن است در فضای یک اتاق بزرگ بیش از حد کوچک خود را نشان دهد. پس هنگامی که شک دارید، بهتر است در  انتخاب سایزهای بزرگتر اشتباه کنید، چرا که لوسترها در منزل جزء اقلام در چشم هستند.

از روش «حساب سرانگشتی» زیر برای اینکه اندازه لوسترتان به گونه‌ای باشد که روی نقطه کانونی اتاق (هرگاه بالای میز یا پیشخوان نصب شود) قرار گیرد استفاده کنید:

  1. طول و عرض اتاق را به متر اندازه‌گیری کنید.
  2. این دو عدد را با هم جمع ببندید.
  3. یک دوازدهم مجموع این دو عدد باید قطر لوستر شما به متر باشد.

این موارد تنها یک راهنمایی است، اما قطعا می تواند نقطه‌ای برای شروع باشد. توصیه ما این است که برای پیدا کردن راحت لوستری متناسب با فضای‌تان از سایت چراغ قوه استفاده نمایید.

همچنین ممکن است بخواهید اطمینان حاصل کنید که نور و روشنایی حاصل از لوستر، دارای درخشش کورکننده ای نباشد. هیچ چیز بدتر از نشستن پشت یک میز اتاق ناهار خوری که در آنجا نور خیره کننده یک لامپ درخشان بر روی صورت شما می‌تابد نیست. نور به کدام سمت می‌رود؟ آیا لامپها مخفی اند یا در معرض دید؟ گر لامپ ها در معرض دید قرار دارند، باید یک کاهنده نور به لوسترتان اضافه کنید تا نور خروجی را کنترل کند.

بزرگی لوستر سالن غذاخوری ام باید چه اندازه باشد؟

لوستر ها با قطر و ارتفاع اندازه گیری می‌شوند. تعداد لامپ‌ها هم ممکن است بر اندازه تاثیر بگذارد. توصیه می‌کنم که قطر لوستر ۲/۱ تا ۳/۲ عرض ناهار خوری باشد. امروزه به طور میانگین لوستر سالن غذاخوری شما می بایست دارای چهار تا شش لامپ و قطر ۶۰ الی ۶۶ سانتیمتری باشد.همچنین قبل از خرید، ارتفاع سقف و ارتفاع لوستر را مد نظر داشته باشید. لوستر باید در فاصله حدود ۷۶ الی ۹۲ سانتیمتری از بالای میزتان آویزان شود. یک لوستر خیلی بلند ممکن است به نشستن تقریبا در بالای میز تان خاتمه پیدا کند! با این حال اگر سقف مرتفعی دارید یک طرح دو یا سه ردیفی می تواند کارکردی عالی داشته باشد.

ایا لوستر من کل اتاق را روشن خواهد کرد؟چه میزان نوری برای لوسترم لازم است؟

لوسترها به صورت دکوراتیو نصب می شوند و این بدان معناست که طرح و شکل خاص آنها جنبه تزئینی نیز دارد. پس نباید از لوسترتان توقع داشته باشید که تنها منبع روشنایی اتاقتان باشد. اگر شما بخواهید تمام نور اتاق را با لوسترتان تامین کنید دچار اشتباه بزرگی شده اید. نباید  لوسترتان را در وسط اتاق نصب کنید و توقع داشته باشید که کل اتاق را روشن کند.بلکه باید از منابع روشنایی دیگری به همراه چراغ های لوسترتان استفاده کنید.

لوسترها از بهترین منابع نور تکمیلی هستند و حتی بهتر است که با دیگر منابع نور به صورت همزمان استفاده شوند. این هماهنگی  و همزمانی در استفاده می تواند نور اتاقتان را خیلی بهتر کند و کل دیوارها و فضای اتاقتان را روشن کنند.

ایا در انتخاب لوسترها می توان از تکنولوژی های روز مثل LED استفاده کرد؟

بله دقیقا. هر روز لوسترهای LED  جدیدی با طرح ها و اشکال تازه طراحی می شوند و به بازار می آیند. تکنولوژی LED به میزان بسیار زیادی پیشرفت کرده و این بدان معناست که امروزه مشتریان آزادی بیشتری در انتخاب کردن شکل چراغ و عملکرد و جنس آن دارند. علاوه بر این بسیاری مزایای دیگر از جمله افزایش بازدهی نوری و صرفه جویی در هزینه مصرف برق در استفاده از لامپ های LED وجود دارد. همچنین LED ها ۵ برابر کمتر از لامپ های هالوژنی گرم می شوند و اگر روزانه به طور متوسط ۵/۵ ساعت استفاده شوند عمر مفید انها تقریبا ۲۵ سال طول خواهد کشید.

اگر من یک لوستر LED انتخاب کنم آیا می توانم شدت نور آن را تنظیم کنم و یک فضای رمانتیکی را در اتاقم به وجود بیاورم؟

بله شدت نور بسیاری از لوسترهای LED  را می توان با یک تنظیم کننده شدت نور با ولتاژ کم کاهش داد. البته تمامی لوسترهای LED این قابلیت را ندارند و میبایستی قبل از خرید لوستر در مورد آن فکر کنید. البته چک کردن خصوصیات فنی هر لوستر و خواندن دستورالعمل های کارخانه ای در مورد استفاده از آن می تواند بسیار به شما قبل از خرید کردن کمک کند.

آیا می توانم لوستری که دارم را با لوسترهای جدیدتر مثل LED یا CFL تعویض کنم بدون اینکه شکل و ظاهر ان تغییر کند؟

این اتفاق در بعضی موارد شدنی است و بستگی به شکل و ظاهر لوستر شما دارد. بسیاری از چراغ های نسل جدید با شکل های گوناگون در دسترس هستند و شما می توانید به راحتی آنها را تهیه کنید. شما می بایست تنظیمات شدت نور هم در نظر داشته باشید. اگر لوستر قدیمی شما بر روی یک دیمر سیم کشی شده باشد نیاز به یک دیمر جدید دارید. فراموش نکنید که دیمر شدت نور چراغ ها را تنظیم میکند و نه شکل ظاهری لوستر شما را. نکته دیگر این که قبل از خرید لامپ های LED یا CFL اول شکل نهایی لوسترتان را با لامپ های جدید در ذهنتان تجسم کنید چون ممکن است بعد از خرید و نصیب آنها شکل لوسترتان اصلا قشنگ نشود پس بنابراین بهتر است اول یک عدد به عنوان نمونه نصب کنید و اگر خوشتان آمد همه را تعویض کنید.

آیا می توانم یک لوستر را جایی غیر از سالن غذاخوری استفاده کنم؟

البته! لوسترها معمولا در راهروهای بزرگ و ورودی های رسمی، آشپزخانه، اتاق نشیمن، اتاق خواب، و حتی حمام یا توالت بانوان یافت می‌شوند. باز هم انتخاب محل نصب لوستر بستگی به اندازه اتاق، ارتفاع سقف، اندازه لامپ و دکور اطراف آن دارد. آنها می‌توانند به هر جایی بروند!

در چه ارتفاعی باید لوستر را بیاویزم؟

در سالن غذاخوری، لوستر میبایست نه به اندازه ای پایین باشد که روشنایی کورکننده ای داشته باشد و نه به اندازه ای هم بالا باشد که بینایی شما را مختل کند! همان طور که قبلا گفته شد یک قاعده سرانگشتی خوب این است که لوستر ، ۷۶ الی ۹۲ سانتیمتر از بالای میز آویزان باشد. این ارتفاع را با توجه به علایق شخصی تان یا ملزومات اتاق خود تنظیم کنید.

عوامل مهم در هنگام انتخاب لوستر چیست؟

گاهی اوقات خوب است به جای انتخاب‌های محتاطانه، با اتفاقی پیش بینی نشده و غیرمترقبه روبرو شد. به سایت چراغ قوه سر بزنبد و مدل هایی که در آنجاست دوباره ببینید اطمینان حاصل کنید که این همان چیزی است که دوست دارید!!

 

نظرات کاربران