سیم و کابل

سیم و کابل چیست؟

برای خرید سیم و کابل متناسب با نیازتان، لازم است تا حدودی با ویژگی های مختلف این محصول، برندهای متفاوت تولید کننده و تفاوت های بین آنها آشنایی داشته باشید. برای این منظور می توان از سایت چراغ قوه استفاده کرد که اطلاعات دقیقی را از تولیدکنندگان محصولات مرتبط با صنعت برق و همچنین خود محصول ارائه می دهد و به شما این امکان را می دهد تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

پادکست سیم و کابل

 

سیم و کابل

سیم

برای انتقال جریان الکتریکی از محلی به محل دیگر از سیم ها که دارای موادی با رسانایی بالا و عایق الکتریکی  برای محافظت استفاده شده و معمولا در دو نوع مسی و آلومینیومی تولید میشوند .

انواع سیم

۱٫سیم مفتولی(سیم خشک): یک سیم مسی یک رشته ای با ولتاژ ۴۵۰/۷۵۰ ولت و ضخامت های مختلف که به جهت فرم دهی مناسب در تابلوهای برقی مورد استفاده قرار می گیرد.

۲٫سیم افشان(سیم نرم): تعداد زیادی سیم نازک مسی با ولتاژ ۳۰۰/۵۰۰ ولت که به دلیل انعطاف بالا از سیم های نیمه افشان در سیم کشی ساختمان استفاده می گردد.

۳٫سیم نیمه افشان: ساختار آن همچون سیم های مفتولی با ولتاژ ۴۵۰/۷۵۰ ولت ولی با انعطاف بیشتر است.

۴٫سیم نایلونی: سیم های نازک دولایی سفید رنگ از جنس فلز مس که رسانایی الکتریکی بالایی دارند و برای برق کشی ساختمان های مسکونی،اداری و فعالیت های تجاری مورد استفاده قرار می گیرند.

۵٫سیم ترانس(سیم لاکی): یک رشته سیم که به دلیل نازک بودن عایق آن در سیم پیچی های موتور و ترانسفورماتور استفاده می شوند.

۶٫سیم ارت: با انتقال جریان الکتریکی به زمین از اتصالی وسیله،برق گرفتگی و آتش سوزی جلوگیری میکند.

کابل

به چندین رشته سیم با رسانایی بالا و عایق الکتریکی که درون یک غلاف محافظتی از جنس مس یا پی وی سی قرار گرفته اند تا جریان الکتریکی را از محلی به محلی دیگر منتقل می کنند کابل گفته می شود.

عایق کابل ها معمولاً از جنس پی وی سی است و حداکثر دمای مجاز برای آنها ۷۰ درجه سانتی گراد تعیین شده است. اگر درجه حرارت محیط یا کابل برق از این مقدار بیشتر شود، روکش و عایق کابل ها شروع به ذوب شدن می کند و بعد از آن قسمت مسی آنها با هم تماس پیدا کرده و اتصالی رخ می دهد. شرایط دمایی ایده آل برای یک کابل برق ۲۵ درجه سانتی گراد است. حال هر میزان که حرارت از این بیشتر شود، مقاومت سیم ها بیشتر شده و جریان مجاز عبوری از آنها کاهش می یابد و بالعکس.

یکی از مشخصات مهم کابل، جنس هادی به کار رفته در آن است. در این مورد اگر بعد از حرف N حرف A را داشته باشیم، نتیجه می گیریم که کابل از جنس آلومینیوم است. اما در صورتی که این حرف وجود نداشته باشد می توانیم بگوییم که کابل از جنس مس است .در مورد کابل Hهر یک از رشته های هادی عایق شده توسط کاغذ آلوده به گرافیت با کاغذ متالیزه روکش شده اند و سپس همگی آنها در یک غلاف سربی قرار دارند.

سیم و کابل

زره یا آرمور (Armour) کابل، لایه ای از کابل جهت حفاظت مکانیکی بخش های زیرین به هم پیوسته در کابل است. در مناطقی که احتمال آسیب رسیدن به کابل ها زیاد است مثلا در طی عملیات های عمرانی، اگر در حین کار متوجه شوند زره کابل آسیب دیده است از ادامه عملیات جلوگیری شده و به ترمیم بخش آسیب دیده خواهند پرداخت.

انواع آرمور یا شیلد را می توان به سه دسته زیر تقسیم نمود :

 1. آرمورهای سیمی (Wire Armour)
 2. آرمورهای نواری (Tape Armour)
 3. آرمورهای تخت (Flat Armour)

 

بیشتر بخوانیم : فیوز مینیاتوری

بنر تماس - چراغ قوه

سیم و کابل

انواع کابل

کابل ها براساس کابرد، ولتاژ و رسانایی به چند دسته تقسیم می شوند:

۱٫براساس کاربرد:

-کابل مخابراتی در دو نوع مسی و نوری به صورت زمینی و هوایی در تاسیسات شهری و خانگی استفاده می شود.

-کابل کواکسیال متشکل از مرکز مغزی رسانا، عایق میانی، فویل آلومینیوم، شیلد)برای حذف نویز(و عایق خارجی به عنوان رابط دستگاه های صوتی و تصویری در ساختمان ها استفاده می شود که دارای نوع هاردلاین،تشعشی،۶-RG،تریاکس،نیمه صلب و صلب است.

-کابل زمینی به طور ثابت جهت مصارف صنعتی و کابل کشی داخل ساختمان در محیط های مرطوب و خشک به کار می رود.  مانند سیم NYY با هادی مس، عایق و غلاف پلاستیکی که به آن کابل قدرت تک رشته ای نیز می گویند و کاربرد آن جهت کابل کشی زمینی، در داخل یا خارج کانال، جهت تغذیه تاسیسات برقی است در صورتی که احتمال ضربه مکانیکی وجود نداشته باشد. به این معنی که کابل ثابت و بدون حرکت بماند.

-کابل زوج با یک جفت هادی و یک غلاف عایق شده برایAC,DC فرکانس پایین استفاده می گردد.

-کابل نرم دارای کانکتور دردو طرفش است و معمولا برای تامین برق ماشین آلات و تجهیزات استفاده می شود.

-کابل چند هسته ای دارای چندین هادی با غلاف عایق بندی شده برای انتقال سیگنال های صوتی و تصویری استفاده می شوند.

-کابل نواری به صورت چند کابل انعطاف پذیر موازی یکدیگر برای پیوند لوازم جانبی با ولتاژ پایین به کار می رود.

۲٫براساس ولتاژ :

 1. ولتاژ پایین برای کابل کشی ساختمان ها با حداکثر ۱۰۰۰ ولت مورد استفاده قرار می گیرد.

۲٫ولتاژ متوسط برای انتقال جریان الکتریکی در فاصله های کم با ۱ تا ۳۳ کیلو ولت مورد استفاده قرار می گیرد.

 1. ولتاژ بالا برای انتقال جریان های الکتریکی با ۳۳ تا ۲۳۰ کیلو ولت مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از پرکاربردترین آن ها کابل XLPE بوده که یک کابل فشار قوی پیشرفته به شمار می رود. از این نوع کابل در خدمات ساختمانی و زیر آبی برای سینی ها و کانال ها استفاده می شود.

۳٫براساس رسانایی :

مفتولی:دارای چندین رشته سیم دایره ای یا مثلثی با انعطاف کم.

افشان: دارای چندین رشته سیم منعطف به شکل گرد و تخت از جنس فلز مس و عایق پی وی سی.

نیمه افشان: دارای چندین رشته سیم مفتولی به هم تنیده با انعطاف بیشتر نسبت به کابل های مفتولی.

 

انواع سیم و کابل در سیم کشی مسکونی

۱٫کابل تغذیه : به کابلی که تیربرق را به ساختمان مصرف کننده وصل میکند گفته می شودکه سه نوع  دوبلکس،ترپلکس و کوادروپلکس دارد.

۲٫سیم و کابل های فیدر اصلی: به صورت مفتولی یا رشته ای که برق را تا ۳۸۰ ولت از تیر روی سقف به داخل  ساختمان انتقال می دهند.

۳٫سیم های تابلو برق: این نوع سیم ها جریان الکتریکی را به جعبه تقسیم اصلی توزیع می کنند.

۴٫کابل با غلاف غیرفلزی : نوعی کابل الکتریکی با غلاف پلاستیکی که برای سیم کشی برق ساختمان  استفاده می گردد.

۵٫سیم تک هادی: این سیم یکی از محبوب ترین سیم های مورداستفاده در وسایل الکتریکی داخل یک خانه است که به صورت مفتولی و رشته ای با عایق های THW, THHN در سایز ها و رنگ های مختلف موجود می باشد.

بیشتر بخوانیم : کنتاکتور

سیم و کابل

بیشترین سوالات سرچ شده در گوگل

 • تفاوت سیم و کابل چیست؟

تفاوت اصلی اساسی بین سیم و کابل این است که یک سیم یک هادی تک است در حالی که یک کابل گروهی از هادی ها است. اگرچه ، این رساناها از یک ماده معمولی مس یا آلومینیوم ساخته شده اند. … و در مورد کابل ها ، آنها به طور موازی کار می کنند و با پیچ خوردن یا اتصال به یکدیگر ، یک مورد واحد را تشکیل می دهند.

 • سیم و کابل برق چیست؟

سیم یک هادی الکتریکی واحد است ، در حالی که کابل گروهی از سیم ها است که در غلاف قرار گرفته اند. اصطلاح کابل در اصل به خط دریایی از طناب های متعدد اشاره می کرد که برای لنگر انداختن کشتی ها استفاده می شد و در زمینه الکتریکی ، کابل (مانند سیم) برای حمل جریانهای الکتریکی استفاده می شود.

 • ۳ نوع سیم چیست؟

سه نوع سیم مورد استفاده است سیم زنده (رنگ قرمز) سیم خنثی (رنگ مشکی) سیم ارت (رنگ سبز)

سیم و کابل

نوع کاربری کابل و سیم نیز در قیمت آن موثر خواهد بود. چرا که برخی از کابل هایی که در زیر زمین استفاده می شوند، بایستی دارای روکش های ضد خوردگی مانند روکش ارمور باشند و یا غلاف های سربی برای کابل هایی که در مکان های شیمیایی هستند، استفاده می شود.

قیمت سیم مسی

مس از بهترین رساناهای الکتریکی در میان فلزات است و یکی از مهمترین خواص این فلز، ظرفیت بالا در برابر گرما و انتقال الکتریکی است. سیم مسی به صورت کابل کواکسیال یکی از کارآمدترین انواع کابل یه حساب می‌آید و به طور عمده از سیم و کابل مسی در حمل نقل، مخابرات، موتورهای الکتریکی، مدارهای الکتریکی و بسیاری از قطعات صنعتی، همچنین سیم‌کشی ساختمان، تابلو برق و … استفاده می‌شود. سیم مسی را می توان بر اساس نوع عایق به دو دسته کابل با عایق PVC ساده و کابل با عایق XLPE ساده دسته بندی کرد.

سیم و کابل مسی با عایق PVCبرای تامین انرژی الکتریکی در فضاهای باز، زیر زمین و خاک، درون آب، داخل ساختمان، کانال‌های کابل کشی، نیروگاه‌ها، مصارف صنعتی، مراکز توزیع و… به کار می‌رود. برای خرید سیم مسی باید به کیفیت و استاندارد سیم و کابل و اینکه که سیم دارای فرورفتگی یا برجستگی نباشد توجه کرد. همچنین زمان برش سیم مسی و کابل، باید هسته سیم در مرکز عایق سیم قرار بگیرد. عواملی از جمله ضخامت مس، نوع بسته بندی( کلافه‌ای و رشته‎ ای ) و ضخامت روکش، نوع سیم، برند سازنده سیم و … موثر بر قیمت سیم و کابل مسی هستند.

سایت چراغ قوه بهترین گزینه برای معرفی و خرید انواع مختلفی از سیم و کابل ها میباشد چرا که شما میتوانید با مراجعه به سایت در قسمت محصولات در صفحه اصلی و انتخاب گزینه ” سیم و کابل و تجهیزات مرتبط ” و سپس انتخاب محصول مورد نظر از محصولات مختلف که توسط فروشندگان مختلف در سایت بارگزاری شده اطلاعات کسب نمایید.

سوالات متداول

سیم چیست؟

برای انتقال جریان الکتریکی از محلی به محل دیگر از سیم ها که دارای موادی با رسانایی بالا و عایق الکتریکی برای محافظت هستند و معمولا در دو نوع مسی و آلمینیومی تولید می شوند استفاده می کنیم.

کابل چیست؟

به چندین رشته سیم با رسانایی بالا و عایق الکتریکی که درون یک ژاکت محافظتی از جنس مس یا پی وی سی قرار گرفته اند تا جریان الکتریکی را از محلی به محلی دیگر منتقل می کنند کابل گفته می شود.

انواع سیم و کابل در سیم کشی مسکونی کدام است؟

۱٫کابل افت خدمات

۲٫سیم و کابل های فیدر اصلی

۳٫سیم های تابلو برق

۴٫کابل با ژاکت غیرفلزی (رومکس)

محصولات مرتبط

نظرات کاربران

 • زمانی
  24/07/1400
  • چراغ قوه
   29/08/1400
 • صادقی
  22/08/1400
  • چراغ قوه
   29/08/1400
 • اقدامی
  20/09/1400
  • چراغ قوه
   23/09/1400
 • صالحی
  20/09/1400
  • چراغ قوه
   23/09/1400