سیم و کابل

سیم و کابل چیست؟

برای خرید سیم و کابل متناسب با نیازتان، لازم است تا حدودی با ویژگی های مختلف این محصول، برندهای متفاوت تولید کننده و تفاوت های بین آنها آشنایی داشته باشید. برای این منظور می توان از سایت چراغ قوه استفاده کرد که اطلاعات دقیقی را از تولیدکنندگان محصولات مرتبط با صنعت برق و همچنین خود محصول ارائه می دهد و به شما این امکان را می دهد تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

یکی از این محصولات کابل و سیم های مختلف و با برندهای متفاوت است. برای خرید این محصولات بایستی به این موضوع اشاره کرد و کابل و سیم دارای تفاوت هایی هستند و یکی نیستند. در واقع باید گفت که برای محافظت هادی لخت مسی در برابر برق گرفتگی، نشتی و… از عایق استفاده می شود که بر روی آن کشیده می شود. این هادی سیم نامیده می شود.

همچنین گاهی به دلیل نیاز، بر روی سیم لایه های دیگری مانند شیلد، آرمور و… قرار می گیرد. یا گاهی چند سیم روی هم قرار می گیرد و با فیلر فضای خالی بین آنها پر می شود. سپس لایه دیگری به نام ژاکت یا غلاف بیرونی روی آنها قرار می گیرد. این لایه باعث ایجاد ساختاری منسجم شده که به آن کابل می گویند.

در واقع تفاوت بین کابل و سیم به این صورت است که هادی با یک روکش عایقی باعث ایجاد سیم و با دو روکش که از عایق و ژاکت تشکیل شده است، کابل تولید می شود.

 

سیم و کابل

 

بیشتر بخوانیم : کنتاکتور

 

انواع سیم و کابل

کابل و سیم ها بر اساس نوع کاربری که دارند، دارای انواع مختلفی هستند. در واقع تفاوت مهم کابل ها در نوع کارشان است که باعث می شود جنس، شکل، عایق ها، هادی ها و… در آنها متفاوت باشد.

کابل و سیم هایی که در انتقال برق مورد استفاده قرار می گیرند به صورت سیم های افشان، نیمه افشان و مفتولی ساخته می شوند. این کابل ها با توجه به سطح ولتاژ کاری به صورت سیم ها و کابل های فشار ضعیف، فشار متوسط و فشار قوی تقسیم می شوند.

علاوه بر این کابل های مورد استفاده در انتقال برق از نظر نوع کاربرد به صورت مسلح و غیر مسلح نیز تقسیم می شوند. کابل های مسلح دارای نوارهایی از فولاد یا غلاف سربی هستند که برای تحمل رطوبت و ضربه مناسب می باشند. سیم های غیر مسلح این نوع ساختار را ندارد و فقط دارای عایق الکتریکی است.

کابل شبکه یا کابل دیجیتال نوع دیگری است که از مجموعه از سیم های مسی و یا شیشه ای ساخته می شود. این نوع کابل به منظور انتقال اطلاعات بین کامپیوترها، شبکه های استوریج SAN و… مورد استفاده قرار می گیرند. این کابل ها در واقع داده ها را در شبکه از دستگاهی به دستگاه دیگر منتقل می کند.

سیم های مخابراتی نوع دیگری است که می توان ان را به عنوان مهمترین جزء در برقراری ارتباطات دانست. این کابل ها وظیفه انتقال اطلاعات و دیتا را دارند. این نوع کابل های ارتباطی را می توان به دو دسته مسی و فیبر نوری تقسیم بندی کرد.

کابل انتقال صدا نوع دیگری است که با عنوان کابل AUX شناخته می شود. دو طرف این کابل دارای رابط های ۳٫۵ میلی متری است که یک سمت آن می تواند به گوشی موبایل یا تبلت متصل شده و سمت دیگر به اسپیکر وصل می شود. علاوه بر این از این کبل می توان برای کابل شارژ انواع موبایل ها استفاده کرد. این کابل ها در انواع چهار خط، سه خط، دو خط و… عرضه می شوند.

سیم های انتقال تصویر نیز برای انتقال اطلاعات از منابع تصویری به مانیتور یا تلویزیون استفاده می شوند. از انواع این کابل های می توان به VGA، HDMI، DVI، Displayport و… اشاره کرد.

 

سیم و کابل

 

بیشتر بخوانیم : فیوز مینیاتوری

عوامل موثر بر قیمت کابل ها و سیم ها

به منظور انتقال انرژی الکتریکی، صدا، تصویر، اطلاعات و… از آنها استفاده می شود. قیمت انواع کابل و سیم با توجه به عوامل مختلفی تعیین می شود و این عوامل در بالا یا پایین شدن قیمت آن موثر است.

یکی از عوامل موثر بر قیمت کابل ها، مواد اولیه و هزینه هایی است که به منظور تولید آن صرف می شود. فلزی که از آن به منظور هادی در تولید کابل و سیم به کار برده می شود، مس یا آلومینیوم است. این فلزات رسانا، انعطاف پذیر و خالص هستند. قیمت جهانی این فلزات، بر روی هزینه های تولید و فروش سیم ها و کابل ها تاثیر مستقیم دارد.

مس مقاومت مکانیکی مناسبی داشته و در مقابل شرایط آب و هوایی مختلف مستحکم است. درجه خلوص این فلز در سیم ها بالاتر از ۵/۹۹ درصد بوده و این موضوع باعث جلوگیری آن از بروز انفعالات شیمیایی ناخالصی ها می شود.

آلومینیوم فلز دیگری است که مقاومت آن ۶۵/۱ برابر مس بوده و وزن آن نیز از مس کمتر است. اما شرایط جوی و رطوبت می تواند بر روی آلومینیوم تاثیر بدی داشته باشد و آن را به اکسید آلومینیوم که نوعی عایق است، تبدیل کند. بنابراین استفاده از آلومینیوم به عنوان هادی در سیم ها نسبت به مس کمتر است.

عامل دیگری که در قیمت خرید کابل و سیم موثر است، نوع عایق آن است. با توجه به این که کابل ها و یا سیم ها در زیر زمین و یا در انواع تجهیزات فلزی مورد استفاده قرار می گیرد، هیچ اتصال الکتریکی نباید بین هادی و زمین وجود داشته باشد.

برای عایق کردن انواع کابل و سیم با توجه به نوع کاربری آن و یا مصرف میزان ولتاژ، از مواد مختلفی مانند مواد پلاستیکی، کاغذهای آغشته به روغن مخصوص و یا PVC استفاده می شود. هر کدام از این مواد دارای ویژگی های مختلفی هستند و برای سیم های خاصی به کار برده می شوند.

عایق سیم ها می توانند با رنگ بندی خاصی مورد استفاده قرار گیرند. این موضوع برای جلوگیری از اشتباه و تشخیص سیم ها از یکدیگر است. علاوه بر این در عایق کابل ها از پوسته فلزی یا غیر فلزی و به صورت نیمه هادی استفاده می شود. این قسمت باعث محدود شدن میدان الکتریکی هادی می شود و از نشت جریان بین هادی ها و دیگر لایه ها جلوگیری می کند.

نوع کاربری کابل و سیم نیز در قیمت آن موثر خواهد بود. چرا که برخی از کابل هایی که در زیر زمین استفاده می شوند، بایستی دارای روکش های ضد خوردگی مانند روکش ارمور باشند و یا غلاف های سربی برای کابل هایی که در مکان های شیمیایی هستند، استفاده می شود.

 

نظرات کاربران