فیوز مینیاتوری

فیوز مینیاتوری یکی از المان­ های اصلی استفاده شده در سیستم سیم­ کشی یک ساختمان محسوب می­شود. این فیوز­ها از ایجاد اتصالی در مدار جریان برق جلوگیری می‌کنند. بدین صورت که اگر جریان برق عبور داده شده بیشتر از جریان اسمی یک مدار فیوز مینیاتوری باشد، این وسیله جریان برق را قطع می­کند. به همین دلیل می‌تواند امنیت وسایل الکتریکی را تامین کند و نقش مهمی در حفظ جان افراد داشته باشد. در ادامه مطلب انواع و نحوه کارکرد آن را مورد بررسی قرار می دهیم.

معرفی فیوز یا کلید مینیاتوری

کلید یا فیوز مینیاتوری Miniature Circuit Breaker با نام اختصاری MCB نیز شناخته می‌شود. این وسایل کلیدهای قطع جریان مینیاتوری هستند که می­توانند از تجهیزات و وسایل خانگی و صنعتی در مقابل عبور جریان­ های غیرمجاز برق محافظت کنند. زیرا این فیوز از حساسیت بالایی در برابر عبور جریان اضافه برق برخوردار است و خیلی سریع نسبت به تحمل جریان اولیه و اضافه بار واکنش نشان می­دهد. در نتیجه با قطع مدار، جریان برق را قطع می‌کند.

به همین دلیل می‌توان این فیوز را یک وسیله حفاظتی دانست که برای تجهیزات و مدارات الکتریکی استفاده می­شود تا در زمان جریان اضافه برق با قطع مدار از تجهیزات الکتریکی محافظت کند و از آسیب دیدن آن­ها جلوگیری کند.

کلید یا فیوزهای مینیاتوری از حداکثر جریان برخوردار است و نمی‌توان جریان قطع برق آن را تنظیم کرد. از عناصر اصلی برای ساخت این فیوز نیز می­توان به یک نوار فلزی اشاره کرد که درون یک محفظه غیر رسانا قرار داده می­شود. زمانی که جریان برق بیش از حد مجاز از مدار فیوز مینیاتوری عبور داده شود، نوار فلزی ذوب می­شود. در نتیجه جریان برق مدار الکتریکی قطع می­شود.

 

فیوز مینیاتوری

بیشتر بخوانیم : پنل ال ای دی

جریان برق فیوز و کلید مینیاتوری چگونه است؟

جریان برق کلید مینیاتوری به دو شکل صورت می‌گیرد که عبارتند از:

  1. جریان لحظه‌ای: جریان لحظه‌ای به جریان برقی اطلاق می­شود که در یک لحظه کوتاه (کتر از یک ثانیه) اتفاق می‌افتد و فیوز مینیاتوری توانایی تحمل و عبور آن را دارد. به صورت معمول یک کادر مستطیل شکل بر روی کلید مینیاتوری وجود دارد که عدد جریان لحظه ای به صورت اعدادی بزرگ نظیر ۳۰۰۰ تا ۶۰۰۰ در داخل آن نوشته شده است.
  1. جریان نامی: این جریان به حداکثر جریان برق مجازی اشاره دارد که فیوز می ­تواند از خود عبور دهد و توانایی تحمل آن را دارد. جریان نامی به صورت یک عدد بر روی فیوز نوشته می­شود. در صورتی که جریان عبور داده شده است از فیوز بیشتر از این عدد باشد، مدار فیوز قطع می­شود.

تشخیص جریان اضافه توسط فیوز های مینیاتوری نیز به صورت عملکرد بی­متالی و عملکرد سیم­پیچ انجام می­شود. بدین صورت که در عملکرد بی­متالی برای تشخیص جریان اضافه از یک فلز بی­متال استفاده می‌شود. در این هنگام با عبور جریان بلند مدت (بیش از میزان درج شده عدد جریان نامی بر روی فیوز) فلز بی­متال گرم و خم می‌شود. در نتیجه فیروز عمل می‌کند و جریان مدار قطع می‌شود.

در عملکرد سیم ­پیچ نیز تشخیص میزان جریان اضافه برق به وسیله یک سیم­پیچ انجام می­شود. این سیم پیچ از تعداد دور کم و قدر زیاد برخوردار است و به صورت مغناطیسی جریان اتصال کوتاه بیشتر از جریان لازم را تشخیص می­دهد و باعث عمل کردن فیوز و قطع جریان برق می­شود.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by CHERAQQOVEH (@cheraqqoveh)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by CHERAQQOVEH (@cheraqqoveh)

فیوز مینیاتوری

 

بیشتر بخوانیم : کنتاکتور

انواع فیوز و کلید مینیاتوری

کلید مینیاتوری از نظر ولتاژ شبکه، نحوه کاربرد و محل استفاده، محکم شدن کلاهک فیوز با پایه، منحنی ذوب المان کلید مینیاتوری و سرعت عملکرد کلید مینیاتوری به انواع و گروه ­های مختلفی تقسیم­ بندی می­شوند. با این حال از مهمترین، کاربردی­ترین و شناخته شده­ ترین شیوه ­های تقسیم ­بندی فیوز های مینیاتوری می­ توان به تقسیم ­بندی آن­ها بر اساس کاربرد و سرعت عملکرد آن­ها اشاره کرد.

فیوزهای مینیاتوری به واسطه میزان سرعت عملکرد خود به دو گروه کندکار و تندکار دسته­ بندی می­شود.

  • کلید مینیاتوری کندکار : این نوع فیوز در مقابل عبور جریان برق، بیشتر از حد تعیین شده واکنش خیلی ملایم­تری دارند و برق را کمی دیرتر قطع     می­کنند. با این حال عکس‌العمل این فیوز در مقابل جریان اتصال کوتاه به صورت لحظه ­ای انجام می­شود.
  • کلید مینیاتوری تندکار : این نوع فیوز در مقایسه با فیوز کندکار واکنش سریع­تری در برابر عبور جریان برق، بیش از حد تعیین شده از خود نشان می­دهد و خیلی سریع­تر برق را قطع می­کنند. به همین دلیل از این نوع فیوز برای مصارف روشنایی استفاده   می­شود.

علاوه بر این کلیدهای میناتوری، از لحاظ کاربرد به تیپ­ های مختلفی تقسیم می­شوند که در ادامه مطلب هر کدام از آن­ها مورد بررسی قرار می­گیرند.

 

فیوز مینیاتوری

 

کاربرد فیوزِ مینیاتوری

کلیدهای مینیاتوری در مصارف متعددی مورد استفاده قرار می­گیرند و بر این اساس به تیپ­ های مختلف A، B، C و … تقسیم‌بندی می‌شود که از مهمترین آن­ها می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کلید مینیاتوری تیپ B

به صورت معمول از این نوع فیوز برای مصارف خانگی و روشنایی استفاده می­شود. فیوز نوع B از جمله کلیدهای مینیاتوری تندکار محسوب می‌شود و جریان برق را در زمانی که میزان اضافه بار آن ۳ تا ۵ برابر جریان نامی بر مدار است، قطع می­کند. به همین دلیل از حساسیت مناسبی برای مصارف خانگی برخوردار است.

  • فیوز مینیاتوری نوع C

کلید مینیاتوری نوع C از جمله فیوزهای کندکار محسوب می‌شوند که بیشتر در بخش صنعتی مورد استفاده قرار می­گیرند. زمان قطع برق فیوز نوع C در مقابل نوع B بیشتر است و جریان برق را در زمانی که میزان اضافه با آن ۵ تا ۱۰ برابر جریان نامی بر مدار باشد، قطع می­کند.

  • فیوز مینیاتوری تیپ D

این نوع کلید مینیاتوری که زمان قطع جریان برق آن­ها از تمامی تیپ­ها بیشتر است، بیشتر در مصارف صنعتی خاص نظیر ترانسفورماتورها و مولد­های اشعه ایکس X-Ray کاربرد دارد. جریان برق این نوع فیوز زمانی قطع می‌شود که میزان اضافه بار آن ۱۰ تا ۲۰ برابر بیشتر از جریان نامی باشد.

  • کلید یا فیوز تیپ K

این نوع کلید مینیاتوری بیشتر برای محافظت کردن از ترانسفورماتور، موتور و مدارات قدرت کاربرد دارد و سرعت قطع جریان برق آن از تمامی کلیدهای مینیاتوری کمتر است. این نوع فیوزها در هنگام ایجاد اضافه بار خیلی سریع مدار را قطع می­کند. با این حال در هنگام اتصال کوتاه منحنی، سرعت قطع جریان برق این فیوز بین تیپ C و D است.

 

فیوز مینیاتوری

 

قیمت فیوزها و کلیدهای مینیاتوری

قیمت فیوز به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. حداکثر میزان تحمل شدت ‌جریان عبوری از فیوز، وزن، متریال به کار رفته در آن ها، ولتاژ و دمای کارکرد از موارد تعیین کننده قیمت فیوزها هستند.

سایت چراغ قوه بهترین گزینه برای خرید انواع مختلفی از کلید مینیاتوری میباشد چرا که شما میتوانید با مراجعه به سایت در قسمت محصولات در صفحه اصلی و انتخاب گزینه “کلید و پریز و تجهیزات جانبی” وسپس انتخاب محصول پروژکتور از محصولات مختلف که توسط فروشندگان مختلف در سایت بارگزاری شده اطلاعات کسب نمایید.

این مزیت علاوه بر اینکه به مشتریان کمک میکند امکان دسترسی آسان و سریع به فروشگاه های مورد نیاز خود را داشته باشند نیزاین امکان را فراهم می آورد تا با بررسی اجناس ارائه شده و مقایسه آنها بهترین انتخاب را صورت دهد. همچنین میتوانید برای دسترسی سریعتر به قیمت پروژکتور مورد نظر خود، ازقسمت جستجوی محصولات در صفحه اصلی نیز اقدام فرمایید. توصیه میشود که در صورت داشتن هر سوالی با همکاران ما در تماس باشید و راهنمایی های مورد نظر خود را به دست آورید.

 

فیوز مینیاتوری چیست؟

فیوز مینیاتوری یکی از المان­ های اصلی استفاده شده در سیستم سیم­ کشی یک ساختمان محسوب می­شود. این فیوز­ها از ایجاد اتصالی در مدار جریان برق جلوگیری می‌کنند.

جریان برق فیوز و کلید مینیاتوری چگونه است؟

تشخیص جریان اضافه توسط فیوز های مینیاتوری نیز به صورت عملکرد بی­متالی و عملکرد سیم­پیچ انجام می­شود. بدین صورت که در عملکرد بی­متالی برای تشخیص جریان اضافه از یک فلز بی­متال استفاده می‌شود. در این هنگام با عبور جریان بلند مدت (بیش از میزان درج شده عدد جریان نامی بر روی فیوز) فلز بی­متال گرم و خم می‌شود. در نتیجه فیروز عمل می‌کند و جریان مدار قطع می‌شود.

انواع فیوز و کلید مینیاتوری کدام است؟

کلید مینیاتوری کندکار
کلید مینیاتوری تندکار

محصولات مرتبط

فیوز مینیاتوری
فیوز مینیاتوری
فیوز مینیاتوری

نظرات کاربران