هیدرولیک و پنوماتیک

امروزه استفاده از سیستم هیدرولیک و پنوماتیک به عنوان یکی از رایج­  ترین شیوه­ های انتقال انرژی از یک محل به محل دیگر به وسیله مواد سیال تحت فشار، در تمامی حوزه‌های صنعتی مورد توجه قرار گرفته است. از جمله سیستم­ های هیدرولیک و پنوماتیک که به واسطه سرعت بالا و عملکرد بهتر خود جایگزین سیستم­ های قدیمی مکانیکی شده ­اند می­ توان به جک هیدرولیک، جک پنوماتیک، پمپ هیدرولیک دنده ­ای، پمپ پنوماتیک و … اشاره کرد.

کاربرد هیدرولیک و پنوماتیک

اصلی­ ترین وظیفه این دو سیستم، تبدیل انرژی به حرکت مکانیکی و کنترل فشار به وسیله شیر برقی پنوماتیک و شیرهای کنترل فشار هیدرولیک و پنوماتیک است. در ادامه مطلب برای آشنایی بهتر با تفاوت این دو سیستم مهم و حیاتی، آن­ها را مورد بررسی قرار        می­دهیم.

 

هیدرولیک و پنوماتیک

هیدرولیک و پنوماتیک

پنوماتیک چیست؟

پنوماتیک به نوعی انرژی گفته می­شود که امروزه در تمامی کارخانه ­ها و مراکز صنعتی برای تولید صنایع مختلف استفاده می­شود و صنعتگران از آن به عنوان یک انرژی تمیز، ارزان، کم­ خطر و با ریسک پایین استفاده می­کنند.

پنوماتیک در لغت و زبان یونانی به معنای باد، نفس کشیدن و هوا به کار برده می‌شود. در علم صنعت و فناوری نیز پنوماتیک به هوای فشرده و حرکات و وقایع هوایی گفته می‌شود که از آن برای انتقال انرژی استفاده می­شود.

سیستم پنوماتیک زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که نیرو و دقت حرکتی بالایی مورد نیاز نباشد. با این حال عملگرها باید عکس العمل سریعی داشته باشند. به صورت کلی در تمامی سیستم­ هایی که گاز کاربردی مبتنی بر انرژی و سیالات تراکم ­پذیر و همچنین سیالات هوا دریافت می‌کنند، از پنوماتیک استفاده می­شود.

هیدرولیک و پنوماتیک

هیدرولیک و پنوماتیک

بیشتر بخوانیم : فیوز مینیاتوری

هیدرولیک چیست؟

هیدرولیک Hydraulic یا هیدرو یک واژه یونانی به معنی حرکت مایعات است و علم هیدرولیک به علمی گفته می­شود که از نیروی مایعات تحت فشار برای انجام دادن کارها استفاده می­کند. از جمله مایع­ های استفاده شده در سیستم هیدرولیک می­توان به آب، روغن و یا هر نوع مایع دیگری اشاره کرد.

در قرن‌های گذشته سیستم هیدرولیک برای انجام کارها نظیر چرخاندن توربین­ های آبی، بیشتر از نیروی آب استفاده کرد. تا جایی که مفهوم هیدرولیک فقط به معنای استفاده از آب بود. اما بعدها با اهمیت یافتن سیستم هیدرولیک و وسعت یافتن دامنه استفاده از آن، برای انتقال انرژی در این سیستم از مایعات دیگری نظیر روغن­ هایی بر پایه نفت خام نیز استفاده شد.

زیرا آب باعث افزایش خاصیت خورندگی و زنگ زدگی در سیستم می‌شد و به همین دلیل نمی‌توانست به عنوان انرژی انتقال دهنده حرکت در صنایع مختلف کاربرد داشته باشد. از این رو امروزه در اکثر صنایع هیدرولیک از روغن استفاده می­شود و مقصود از هیدرولیک در صنعت همان هیدرولیک روغنی است.

فرق هیدرولیک و پنوماتیک

برای بیان کردن تفاوت سیستم هیدرولیک و پنوماتیک به صورت خلاصه، می­توان به شیوه عملکرد و زمان استفاده از این سیستم­ ها اشاره کرد. بدین صورت که در سیستم پنوماتیک عامل اصلی انتقال انرژی، هوا و سیالات گازی است. اما در سیستم هیدرولیک برای انتقال انرژی از یک مایع که به صورت معمول روغن­ هایی با پایه نفت خام هستند، استفاده می‌شود.

از دیگر تفاوت‌های سیستم هیدرولیک و پنوماتیک می‌توان به زمان استفاده از این سیستم­ ها اشاره کرد. بدین صورت که از سیستم پنوماتیک زمانی استفاده می­شود که به نیروی پایین (تقریباً یک تن)، دقت حرکتی پایین و سرعت عمل بالا احتیاج باشد.

در صورتی که از سیستم هیدرولیک زمانی استفاده می­شود که به قدرت بالا، سرعت یکنواخت و کنترل شده و دقت بالا نیاز باشد. علاوه بر این سیستم هیدرولیک و پنوماتیک تفاوت­ های دیگری نیز دارند که با بررسی کردن مزایا و معایب این دو سیستم حرکتی مشخص می­شوند.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by CHERAQQOVEH (@cheraqqoveh)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by CHERAQQOVEH (@cheraqqoveh)

بیشتر بخوانیم : کنتاکتور

مزایا سیستم پنوماتیک

از جمله مزایای سیستم پنوماتیک می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. هوا اصلی‌ترین عامل عملکرد سیستم پنوماتیک محسوب می­شود که در همه جا وجود دارد.
 2. سرعت نیرو و جهت انتقال نیرو در این سیستم به راحتی توسط شیر برقی پنوماتیک قابل کنترل است.
 3. سیستم پنوماتیک نسبت به افزایش و کاهش دما و نوسانات حرارتی حساسیت بسیار کمی نشان می­دهد.
 4. ­این سیستم به دلیل غیر قابل اشتعال بودن هوای فشرده، دچار آتش ­سوزی و انفجار نمی­شود. به همین دلیل به تاسیسات حفاظتی خاصی احتیاج ندارد.
 5. قطعات و اتصالات پنوماتیک از قیمت مقرون به صرفه برخوردار هستند.

معایب سیستم پنوماتیک

سیستم هیدرولیک و پنوماتیک در مقایسه با یک­دیگر معایبی دارد که از جمله معایب سیستم پنوماتیک می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. این امکان وجود دارد که برخی از ناخالصی ­ها و رطوبت به همراه هوای فشرده به سیستم پنوماتیک وارد شود. در نتیجه این امر واکنش ­هایی در این سیستم رخ می­دهد که منجر به آسیب دیدن قطعات می­شود.
 2. هزینه انتقال انرژی به وسیله هوای فشرده تا حدودی مقرون به صرفه است. البته تا زمانی که فشار هوای تحت فشار ۷ بار و نیروی ایجاد شده با این سیستم نسبت به سرعت و طول کورس ۲۰۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ نیوتون باشد. در غیر این صورت باید از سیستم هیدرولیک استفاده کرد.
 3. در هنگام تخلیه سیستم پنوماتیک با خروج هوای مصرف شده توسط این سیستم، صدای زیادی تولید می‌شود. به همین دلیل باید از صدا خفه­ کن استفاده شود.

 

هیدرولیک و پنوماتیک

هیدرولیک و پنوماتیک

مزایا سیستم هیدرولیک

سیستم هیدرولیک و پنوماتیک در مقایسه با یک­دیگر از مزایای متعددی برخوردار هستند که از جمله مزایای سیستم هیدرولیکی       می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. در این سیستم نیرو و انرژی بیشتری در مقایسه با سیستم پنوماتیک انتقال پیدا می­کند.
 2. قطعات این سیستم از استانداردهای لازم برخوردار است و به همین دلیل خیلی راحت نصب و سرهم­ بندی می­شوند.
 3. با استفاده از این سیستم، خیلی راحت و سریع می­توان شیوه انتقال انرژی را از حرکت دورانی و چرخشی به حرکت خطی و اسیلاتوری تبدیل کرد.
 4. خیلی سریع و راحت می ­توان جهت حرکت این سیستم را معکوس کرد.
 5. قطعات هیدرولیکی به دلیل استفاده از روغن برای انتقال انرژی، از عمر بسیار بالایی برخوردار هستند.
 6. با استفاده و اجرای اتوماسیون صنعتی می­توان حرکات سیستم هیدرولیک را اتوماتیک کرد.

هیدرولیک و پنوماتیک

معایب سیستم هیدرولیک

سیستم هیدرولیک و پنوماتیک در مقایسه با یک­دیگر معایبی دارد که از جمله معایب سیستم هیدرولیک می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. آلوده کردن محیط
 2. احتمال نشست روغن توسط قطعات این سیستم وجود دارد که خطر ایجاد آتش ­سوزی را افزایش می­دهد.
 3. در زمان انتقال دادن مایع فشرده، این سیستم ممکن است دچار افت فشار شود.
 4. مولد­های نیروی هیدرولیک در مقایسه با مولدهای نیروی مکانیکی، راندمان کمتری دارند.
 5. قطعات به کار رفته در سیستم هیدرولیک گران است که باعث افزایش مخارج تولید می­شود.

سایت چراغ قوه بهترین گزینه برای خرید انواع مختلفی از هیدرولیک و پنوماتیک میباشد چرا که شما میتوانید با مراجعه به سایت در قسمت محصولات در صفحه اصلی و انتخاب گزینه “هیدرولیک و پنوماتیک” وسپس انتخاب محصول پروژکتور از محصولات مختلف که توسط فروشندگان مختلف در سایت بارگزاری شده اطلاعات کسب نمایید.

این مزیت علاوه بر اینکه به مشتریان کمک میکند امکان دسترسی آسان و سریع به فروشگاه های مورد نیاز خود را داشته باشند نیزاین امکان را فراهم می آورد تا با بررسی اجناس ارائه شده و مقایسه آنها بهترین انتخاب را صورت دهد. همچنین میتوانید برای دسترسی سریعتر به قیمت پروژکتور مورد نظر خود، ازقسمت جستجوی محصولات در صفحه اصلی نیز اقدام فرمایید. توصیه میشود که در صورت داشتن هر سوالی با همکاران ما در تماس باشید و راهنمایی های مورد نظر خود را به دست آورید.

هیدرولیک چیست؟

هیدرولیک Hydraulic یا هیدرو یک واژه یونانی به معنی حرکت مایعات است و علم هیدرولیک به علمی گفته می­شود که از نیروی مایعات تحت فشار برای انجام دادن کارها استفاده می­کند. از جمله مایع­ های استفاده شده در سیستم هیدرولیک می­توان به آب، روغن و یا هر نوع مایع دیگری اشاره کرد.

پنوماتیک چیست؟

پنوماتیک به نوعی انرژی گفته می­شود که امروزه در تمامی کارخانه ­ها و مراکز صنعتی برای تولید صنایع مختلف استفاده می­شود و صنعتگران از آن به عنوان یک انرژی تمیز، ارزان، کم­ خطر و با ریسک پایین استفاده می­کنند.

کاربرد هیدرولیک و پنوماتیک چیست؟

اصلی­ ترین وظیفه این دو سیستم، تبدیل انرژی به حرکت مکانیکی و کنترل فشار به وسیله شیر برقی پنوماتیک و شیرهای کنترل فشار هیدرولیک و پنوماتیک است.

محصولات مرتبط

هیدرولیک و پنوماتیک

نظرات کاربران